nasze przedszkole

kącik dla rodziców

jadłospis

COMENIUS

Przedszkole nr 19 im. J. Tuwima w Żorach brało udział w programie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przez Komisję Europejską w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Jest to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego. Realizacja projektu trwała od września 2013 r. do czerwca 2015 r. W projekcie brało udział 6 placówek przedszkolnych i 5 szkolnych. W projekcie partnerzy posługują się językiem angielskim. Temat przewodni to „Little Bird – Little Tale” („Mały ptak – mała opowieść”). Obejmuje on zagadnienia związane z elementami ekologii – poznawanie gatunków ptaków występujących w krajach biorących udział w projekcie.

Partnerzy projektu:
Przedszkole nr 19 im. J. Tuwima, Żory, Poland
Vidin, Bulgaria
Burgas, Bulgaria
Kauno lopšelis-darželis Rokutis, Kaunas, Lithuania
Gradinita Cu Program Normal Alba Ca Zapada Vulcana- Bai, Vulcana-Băi, Romania
Pirmskolas izglitibas iestide “Atvasite”, Jaunjelgava, Latvia
Hofsstaoaskóli, Garoabaer, Iceland
1o Aliartos, Greece
Istituto Comprensivo "Giovanni XXIII", Mogliano, Italy
CEIP La Angostura, Las Palmas de Gran Canaria, Spain
Çotlu Ilkögretim Okulu, Adana, Turkey

W ciągu całego roku szkolnego 2013/2014 nauczycielki czytały przedszkolakom literaturę dziecięcą związaną z ptakami. Ponadto dzieci poznawały ptaki żyjące w Polsce oraz w krajach partnerskich. Oprócz tego została zorganizowana akcja pt. "Pomagamy ptakom przetrwać zimę". Dzieci chętnie przynosiły karmę oraz wspólnie z rodzicami wykonywały kolorowe karmniki. Kolejne zadanie związane było z wykonanie ozdób świątecznych w kształcie ptaków na choinkę dla przedszkolaków w Vidin w Bułgarii. Następnie grupa 3 – latków odwiedziła pocztę i wysłała paczkę, która dotarła do naszego zagranicznego partnera. W okresie świątecznym za pomocą internetowej platformy flashmeeting odbyło się godzinne spotkanie przedszkolaków oraz uczniów z krajów partnerskich. Dzieci witały się oraz mówiły skąd pochodzą w języku ojczystym oraz angielskim. Następnie życzyły sobie Wesołych Świąt i zaśpiewały piosenkę „Jingle bells” we własnym języku. Zadanie to zachęciło je do nauki języka angielskiego. W styczniu dzieci przygotowały dwa przedstawienia: „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku” oraz „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”, które zaprezentowały przedszkolnym kolegom, rodzicom oraz dziadkom. W przedszkolu zorganizowano także spotkanie z ornitologiem i fotografem przyrody. Dzieci przyglądały się jego pracy oraz podziwiały zdjęcia. Odbyły się również zajęcia muzyczne o ptasiej tematyce. Przedszkolacy wzbogacały wiadomości dotyczące ptaków oraz rozbudziły zainteresowania muzyczne. Zorganizowano również Dzień Liczenia Ptaków. Dzieci szukały ptaków przy pomocy lornetek, które wcześniej wykonały. Wyniki zostały zapisane na kartce, a zdjęcia umieszczone na platformie. W czerwcu odbyła się wycieczka edukacyjno - integracyjna dla dzieci i ich rodziców do Zoo w Opolu. Wyjazd ten sprzyjał poszerzeniu wiedzy przyrodniczej przedszkolaków.

Ponadto nauczycielki wzięły udział w spotkaniach projektowych zorganizowanych na Litwie, Gran Canarii oraz w Bułgarii. Wyjazdy umożliwiły poznanie wybranych placówek – ich lokalizację, ofertę edukacyjną oraz funkcjonowanie. Spotkania przyczyniły się do nawiązania bliższych kontaktów z partnerami projektu, wymiany doświadczeń oraz wzbogacenia wiedzy o systemach edukacyjnych państw partnerskich. W kwietniu 2015 r. zostało zorganizowane spotkanie projektowe w naszym przedszkolu, gdzie goście mogli obserwować zajęcia prowadzone przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Pokazaliśmy również swój region i jego kulturę poprzez zorganizowanie różnych wycieczek.

MOTYLKI

RYBKI